Systemy Kontroli Dostępu

Kontrola dostępu to w praktyce zestaw urządzeń i dodatkowo oprogramowanie, których przeznaczeniem jest sterowanie ruchem osobowym na wybranych przejściach. Podstawowym elementem systemu jest identyfikator osobowy posiadający unikalny kod gwarantowany przez producenta. Identyfikator może mieć formę breloka lub karty, na której można nanieść dane takie jak: zdjęcie, imię, nazwisko, itp.

Raczej w zapomienie odchodzą już zamki szyfrowe, sterowane za pomocą kodu (wprowadzonej kombinacji cyfr), dużymi krokami elektronika wypiera mechanikę. Natomiast różnica cen wcale nie jest taka duża, a szczególnie w systemach tego typu liczy się niezawodność i prosta obsługa.

System kontroli dostępu to w zasadzie kolejny krok, w kierunku bezpieczeństwa firmy. Zamiast szafek z kluczami do każdego pomieszczenia, ogromnych skoroszytów z wpisami o wejściach i wyjściach, pracowników sprawdzających identyfikatory przy kluczowych przejściach, można po prostu mieć elektronikę, jeśli dawne metody przestają wystarczać w rozwijającym się przedsiębiorstwie.

 

Podstawowe korzyści, jakie uzyskamy przy instalacji sysetmu kontroli sodtępu :

- zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie obiektu,
- redukowanie ryzyka strat związanych z kradzieżą mienia lub informacji,
- możliwość archiwizacji danych o poruszaniu się osób po obiekcie,
- dostęp do danych o składzie osobowym na wypadek nagłej ewakuacji budynku,
- zwiększenie dyscypliny pracowników,
- obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstwa, przez redukcje personelu ochrony fizycznej,

 

W zasadzie do nowoczesnego systemu oczekujemy dużej elestyczności pod względem przeznaczenia w zależności od miejsca jego instalacji. W magazynach zwykle chodzi o ścisłą kontrolę nad osobami pobierającymi z nich materiały. W zakładach i halach produkcyjnych o to, aby nikt nieuprawniony nie miał dostępu do skomplikowanych maszyn produkcyjnych. W biurze - aby nieproszeni goście nie przeszkadzali pracownikom. W każdym z tych miejsc - aby pracownik mógł skupić się na pracy, czego przykładem skrajnym są systemy funkcjonujące w szpitalach.

Nie zawsze jest potrzeba wydzielania każdego z pomieszczeń w firmie. Jest to rozwiązanie bardzo potrzebne dla niektórych przedsiębiorstw, jednakże dla innych mniej. Najczęściej, i nierzadko firmy decydują się na duże wydatki w tym zakresie, zabezpieczane są pomieszczenia kluczowe - serwerownię, bramę wejściową czy mały magazyn na podręczne towary znajdujące się w ciągłej sprzedaży.

Bardzo często stosuje się, szczególnie w większych zakładach podział siedziby przedsiębiorstwa na strefy - ma to duży sens w firmach dzielących się na konkretne działy, a więc przede wszystkim w zakładach produkcyjnych i biurach. Daje to potrzebną wiedzę prezesowi o tym, gdzie przebywają jego pracownicy.

Podstawowe elementy systemu kontroli dostępu:

- czytniki,
- karty transponderowe (zbliżeniowe),
- rygle lub zwory elektromagnetyczne montowane przy drzwiach,
- kołowroty (bramki obrotowe),
- zasilanie z podtrzymaniem akumulatorowym,
- oprogramowanie

System ten można także zastosować aby regulować dostęp nie tylko do pomieszczeń, ale również i do urządzeń takich jak (kserokopiarki, drukarki, komputery, obrabiarki itp ...).