Ogrzewanie elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe należy włączyć nie wcześniej niż po upływie trzech tygodni od dnia zrobienia posadzki.

Jeśli maty grzejne nie pasują nam na posadzce to należy je zamontować na ścianę na tynk. Wówczas należy maty grzejne zamocować do ściany i przykryć tynkiem. Przez pierwszy miesiąc wykorzystywania ogrzewania podłogowego posadzka wysycha, spożycie światła jest zazwyczaj kilkakrotnie znaczniejsze, gdyż ze świeżej posadzki odparowują ostatki wody.

W czasie wykorzystywania ogrzewanie podłogowe jest extra. W dość dobrze ocieplonym pomieszczeniu, temp. posadzki zwykle ma dokładnie 25 stopni Celsjusza. Jest to najbardziej zalecana temperatura posadzki.

Podłoga z zamontowaną matą grzewczą może najbardziej osiągnąć 40 stopni C. Gdy nagrzewaniem maty grzewczej steruje termostat z programowaniem, to ogrzewanie łazienki 5m2 kosztuje około 11 złotych mies.

 

 

 Elektryczne ogrzewanie podłogowe powinno się rozmieścić w centralnej części korytarza w odległości nawet do 55 centymetrów od listew bocznych. Robimy tak ponieważ nie ma sensu ocieplanie całej posadzki.

Kabel zasilający maty grzejnej winno się włączyć do termostatu, w dalszej kolejności ustawić termostat i zaświecić bezpiecznik, po 5 minutach kabel grzejny na macie grzewczej powinien być już ciepły. Uruchomić bezpiecznik, matę grzejną zatopić cementem o grubości około 3 centymetrów, lub cementem samopoziomującym się o grubości około 1,5 centymetra (zważać by naostrzonym narzędziem nie uszkodzić kabla).
Instalując Elektryczne ogrzewanie podłogowe przed instalacją płytek na moment włączyć matę grzejną i zobaczyć czy licznik przyśpieszył, gdy licznik przyśpieszy to znaczy że podczas zalewania cementem mata nie została uszkodzona, będzie grzała.

Po zweryfikowaniu maty grzejnej odłączyć ogrzewanie, podczas wysychania posadzki nie należy włączać maty grzejnej. Płytki należy nakleić już po czterech dniach.

Wykładzinę można mocować po około 4 tyg.. Podłogę o grubości do półtora centymetra należy mocować zaledwie po upływie 4mies. kiedy posadzka betonowa totalnie wyschnie.

Maty grzewcze to zrobione z tworzywa sztucznego siatki z przewodami grzejnymi. Maty grzewcze mają grubość ok. 6 milimetrów, można nimi ogrzewać nie tylko korytarze, ale również duże hale. Najczęściej w naszym kraju stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe o mocy sto pięćdziesiąt Wat na jeden m2